top of page
web_Çalışma Yüzeyi 1.png

19. ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI!

19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1 Mayıs 2024’te takipçileriyle yeniden buluşmaya hazırlanıyor.
Festivale FilmFreeWay üzerinden yapılacak başvurular için son tarih 15 Ocak 2024!

On sekiz yılı geride bırakan ve geçtiğimiz yıl hibrit olarak gerçekleştirilen İşçi Filmleri Festivali, seyircileriyle yeniden buluşmak için hazırlıklarına devam ediyor. Birçok sendika ve sivil toplum kuruluşunun desteği ile yoluna devam eden festival, bu yıl da hibrit gerçekleştirilecek.

 

1-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında aynı anda İzmir, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilecek olan festival, hem sinema salonlarında hem de çevrimiçi olarak seyirciyle buluşmayı hedefliyor. İlerleyen süreçte yıl boyunca Türkiye’nin diğer illerinde seyirci ile buluşması planlanıyor.

 

İşçi, emek temalı filmler öncelikli olmak üzere, toplumsal cinsiyet, kent-çevre mücadelesi ve/veya insan hakları odaklı, kısa ve uzun metraj kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlara ulaşıp Türkiye’deki seyirci ile buluşturan İşçi Filmleri Festivali, bu yıl da programına eklediği filmleri Türkiye’nin birçok noktasına ücretsiz taşımayı hedefliyor!

 

Film başvurularını FilmFreeway üzerinden alacak olan festivale son başvuru tarihi ise 15 Ocak 2024!

ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ
BAŞVURU VE KATILIM KOŞULLARI

1. İşçi, emek temalı filmler öncelikli olmak üzere, toplumsal cinsiyet, kent- çevre mücadelesi ve/veya insan hakları odaklı, kısa ve uzun metraj kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlar festivale başvurabilir.
2. Birden fazla film ile festivale başvurulabilir.
3. İlk gösterimini 2021 yılında ve sonrasında yapmış filmler başvurabilir.
4. Yalnızca fragman ile başvuran filmler değerlendirme dışında kalır. Festival komitesi konu ile ilgili bir hatırlatma yapmaz.
5. Türkiye yapımı filmlerin Türkçe (ve varsa İngilizce) altyazı dosyası, Türkçe isim ve sinopsis ile başvuru yapması gerekmektedir. Altyazı dosyaları, altyazı birimlerinin filmle uyumlu bir şekilde ekrana giriş ve ekrandan çıkış zamanlarını gösteren SRT dosyası formatında olmalıdır. Türkiye dışında yapılan filmlerin SRT dosyası formatındaki İngilizce altyazı dosyasını başvuru esnasında göndermesi gerekmektedir.
6. Festivale başvurarak, filminizin seçkide yer alması durumunda, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'ne filminizin hem yüz yüze hem de sınırlı* çevrimiçi (YouTube, Vimeo vb. platformlar aracılığıyla) gösterim hakkını vermiş olursunuz. Seçilen filmlerin çevrim içi ya da salonda gösterimi kararını festival düzenleyicileri verir. İşbu gösterim hakkı sebebiyle tarafınıza herhangi bir ücret ödenmez.
7. Festivale başvuran ve seçkide yer almaya hak kazanan filmlerin eser sahipleri, 1 (bir) yıl boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin tüm gösterimlerinde eserlerinin gösterilmesini kabul eder.
8. Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir. Katılımcılar, filmlere ilişkin telif hakları konusunda 3. kişiler tarafından herhangi bir iddiada bulunulması, dava açılması, cezai-hukuki veyahut idari bir yaptırımla karşı karşıya kalınması halinde Uluslararası İşçi Filmleri Festivali ve/veya diğer tüm bağlantılı tarafların herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını açıkça kabul ve taahhüt ederler. Bu nedenle Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin filmin gösterimini durdurma, sonlandırma hakkı saklıdır.
9. Festivale başvuran filmlerin, yönetmen ve yapımcı adı belirtilerek ve ticari amaç gözetmeksizin Uluslararası İşçi Filmleri Festivali etkinliklerinde yer alması, işbu etkinliği tanıtıcı materyallerde kullanılması, gösterilmesi eser sahibi tarafından kabul edilmiş̧ sayılır. Buna ek olarak, festivalin tanıtımı amacıyla filmlerden küçük kesitler, görseller veya fragmanlar farklı mecralarda (televizyon, radyo, sosyal medya vb.) gösterilebilir.
10. Festivale kabul edilen filmler 1 Mart 2024’ten sonra geri çekilemez.
11. Seçilen filmlerin tüm tanıtım materyalleri 1 Mart 2024 tarihine kadar film@iff.org.tr adresine gönderilmelidir.
12. Festival seçkisine alınan filmler için gereken festival gösterim kopyaları, eser sahipleri tarafından dijital video MOV (QuickTime), HD H264 veya HD H265 formatında hazırlanmalı ve festival komitesine ulaştırılmalıdır.
13. Sağlanan materyallerdeki eksik ya da hatalı bilgilerin sorumluluğu festivale ait değildir.
14. Festival yönetimi seçilen filmlerin gösterim programına karar veren tek yetkilidir.
15. Festivalin tanıtım materyallerinde (festival kitapçığı, program, basın bültenleri, sosyal medya yayınları vb.) yayınlanacak metinler festivalin inisiyatifindedir.
16. Festivale başvuru ve katılım koşulları, bu madde dahil olmak üzere on altı (16) maddeden oluşmaktadır.

*Çevrimiçi gösterimler bir kereye mahsus olmak üzere, sınırlı süre ile yapılır.

bottom of page